Ketojenik diyete ilk defa başlayacaklar için my fitness pal hayati önem arz ediyor ve mutlaka paralı üyelik versiyonunun kullanılması gerekiyor. Bir yıllık üyeliği 120 TL gibi (dolar kuruna bağlı olarak değişir). Peki neden, çünkü my fitness pal yediklerimizin içindeki marko besinleri yani, yağ- karbonhidrat ve de proteini takip etmek için oldukça elzem. Bunu isterseniz internetten bulabileceğiniz bir çok besin değerleri sitesinden kendinize bir excel oluşturarak da yapabilirsiniz. Ama 120 tl hiç bir şey değil ve ben her gün bir excelin peşinde koşmak istemiyorum diyorsanız, lütfen my fitness palı indirin. Hem telefondan hem de masaüstü bilgisayardan anlık olarak giriş yapıyorsunuz ve o sizin yerinize senkronizasyon sağlıyor.

Şimdi gelelim, uygulamayı ketojenik diyete göre ayarlamaya.

Adım 1 Hesap Yaratma ve Hedefleri Belirleme

http://www.myfitnesspal.com/ siteye gidip, hesabınızı yaratın. Makrolarınız buradaki linkten ölçmüştünüz. Şimdi bu makroları siteye girin : My Home -> Goals -> Change Goals yönergesini takip edin. Sonra “custom” ı seçin ve devam edin.  Kendi makrolarınızı gram olarak girin. Kalori otomatik hesaplanacak.

Şimdi sıra fiberi yani lifi eklemede. Üst menüden food–> settings yönüne ilerleyin. Ben burada potasyum girdim, sodyum da girebilirsiniz ek takip için.

My fitness palda bilmeniz gereken şey gıdaların çoğunun karbonhidrat gramajı net karbonhidrat olarak gösterilmez. O nedenle buradan bir script indirerek bunu düzeltebilirsiniz. Çok çok kritik değil, fiberi eklediğiniz sürece net carb oranını zaten takip edebilirsiniz.

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra ekranınız şöyle olacak.

Adım 2 Yemek Ekleme

My fitness pal’ da dikkat etmemiz gereken bir diğer şey, bazı yemeklerin özellikle türkçe olanların besin değerlerinin boş olması. Bu nedenle yemekleri ingilizce aratmakta fayda var. Mesela sucuklu yumurta yazdığınızda besin değerlerini aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz. Eğer karb, yağ oranları dolu ise bunu ekleyebilirsiniz ama boşsa o zaman şöyle bir yöntem uygulamak gerekir, yumurtayı ayrı sucuğu ayrı ve tereyağını ayrıca yazmak gibi. Ya da karnıyarık yemeğini sitede bulamazsınız ama kıymayı, patlıcanı ve içine konulan diğer şeyleri ayrı ayrı yazabilirsiniz.

Diğer yandan aşağıda gördüğünüz gibi yanında yeşil ok olan gıdalar “doğrulanmış” demek. Temel gıdalarda bu bilgiler genelde doğrulanmış. Ama dediğim gibi mutlaka ingilizce arattırın.

 

Ketojenik diyet için elzem olmasa da, my fitness pal da ölçümlerinizi ve egzersizlerinizi de takip edebilirsiniz.

Bu aplikasyon gözünüzü korkutmasın bir süre sonra neyin ne kadar grama sahip olduğunu bilecek bundan sonra yazmadan da gram takibi yapabileceksiniz.

Diyetler emek ister selamlar, saygılar sevgili okur.

Ebru Y.