Bizim 80 kuşağı insanlar olarak çocukluklarımız pislik yiyecekler geçti. Bunu inkar eden yoktur sanırım. Bu noktada 2000′ li çocuklar daha şanslı. Onların anneleri “sağlıklı” yiyecek farkındalığına sahip, bizim annelerimiz niye değildi diye sorarsak tamamen dünyadaki bütün devletlerin uyguladığı “zehirleme” politikası ile doğru orantılı. Neyse bu konuda dertliyim. Ama pislik yiyecek denince akla gelen şeylerin en başında “cips” gelir, öyle değil mi? Sağlıklı cips diye bize yutturulan tüm kızartma ve patates cipslerinden uzak durmanızı salık vererek başlıyorum canlarım.

Bu yazıda size bir kaç denenmiş “sağlıklı” cips tarifi vereyim de neşemizi bulalım. Hem bunlar low carb, hem bunlar ketojenik tarifler.

Kabak Cipsi

Kabak bizim için bir zeytinyağlı bir yemek bazen şımarık günlerimizde kızartma. Ama bu arkadaşı ince ince doğrayıp fırına atın bakalım, neler oluyor. Tarif çok basit, 2 tane orta boy kabağı ince ince doğrayın, buradaki çıtırlığı incelik kazandıracak. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin, bir kasede zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı hazırlayın içine de bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyun. Bu karışımı kabaklara fırça yardımı ile sürün, himalaya tuzunu ve de kekik gibi, karabiber gibi baharatları ekledikten sonra fırında 250 derecek üstleri kızarıp şekilleri çıtırlaşana kadar pişirin. 10-15 dk‘ ya hazır olacaktır. İsterseniz, fırından almadan 2 dk önce ikinci resimdeki gibi “parmesan” koyabilirsiniz üstlerine. Kaşar olmaz, parmesan olur.

Yanına da bir kaşık süzme yoğurt alırsanız şahane olur.

Hindistan Cevizi Cipsi

Eskiden çok pahalı çok uzak olan bu tropik meyve her yerde bulunuyor artık ülkemizde. Yine de nerede bulacağınızı bilemiyorsanız M ile başlayan marketlerde var 🙂 . Neyse alın bir tane hindistan cevizi. Deliklerinin olduğu kısmı tornavida ile dürtükleyin 🙂 , sıvısını alın bir bardağa. Onu da için sakın atmayın. Aşırı zengin mineral açısından. Sonra bir çekiç yardımı ile kırın, sert kabuğundan ayırın ve varsa geniş ağızlı rende ile yoksa bıçakla yaprak yaprak hale getirin. (Eğer zorlanırsanız sağlıklı cips yapıyorum diye geçirin aklınızdan) Yağlı kağıt serin fırın tepsisine, sonra serpiştirin hindistan cevizlerini. Tuz, karabiber serpin ve 180 derecede yarım saat kadar pişirin. Kenarları kahverengi olduklarında alacaksınız. Soğutup tüketebilirsiniz. Bunun paketini 10 tl’ ye satıyor içinde koruyucu var hem de, siz bolca yapın, çantanıza atın açlık yatıştırıcıdır.

 

 

Taze Fasulye Cipsi

Her ne kadar fasulyeyi pek keto bir yiyecek bulmasam da arada sırada yenilecek bir tarif olarak bunu size iletebilirim bence. Keto yapmıyorsanız, istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. Karadenizli olanlar fasulye kızartmasını hatırlarlar. Fasulyeler haşlanır, mısır ununa bulanır ve kızartılırdı. Gözümde tüttü şu an. Biz kızartmayacağız, fırınlayacağız. Kaplama malzemesine ihtiyaç olmayabilir ama isterseniz öğütülmüş keten tohumu ya da badem sütü yapımından kalan badem posası olabilir. Ama gerçekten gerek yok. Bu arkadaşları zeytinyağı biraz sarımsak bir miktar çörek otu ve bir kaşık öğütülmüş kete tohumu ile karıştırın bir kasede. Yağlı kağıtta fırına verin. Yarım saat düşük ısıda, 15 dk da yüksek ısıda kızarana kadar pişirin. İsterseniz çıkarmadan da bir miktar parmesan dökün.

 

Aynı basit sistemle pancar, havuç ve de bal kabağı da yapıyor ecnebiler. Olur mu, olur. Temel prensip suyunu çektirmek. Bir de belki kabak, patlıcan, havuç için şu aleti edinmek isteyebilirsiniz.