Bugün ki konumuz çok şahane, şeker bağımlılığı. Daha önce duymadın mı, o zaman yakına gel, gel ki neden tatlı krizlerine girdiğini, neden çayı bir türlü şekersiz içmeyi beceremediğini, regl olduğun dönemlerde deli gibi şeker istediğini, bir parça çikolata yediğinde neden daha iyi hissettiğini anlatalım. Şeker en az kokain kadar bağımlılık yapar sevgili okur. Ne, kokain mi oha!! Evet kokain..

Detaylar için okumaya devam et.

seker-bagımlılığı

Şeker bağımlılığı yeni yeni duymaya başladığımız bir şey. Neden yeni duyduğumuzu sorgulayacak mısın, elbette endüstri bu yılanın da başı. Şöyle ki, son yıllarda Amerika’ nın terörden daha büyük bir düşmanı var: Obezite. Üstün Amerikan ırkı yine üstün Amerika’ lıların ürettiği rafine şekeri bol yiyecekler yüzünden erken yaşta ölmeye başladı. Bu gün Amerika’ nın terör kadar önemsediği tek şey “görünürde” diyabet. Diyabetin gelişiminin temel sorumlusu ise aşırı şeker tüketimi.

Şekerin zararlarını bu yazımda anlatmıştım, okumadıysan mutlaka oku ve hemen uzaklaşmaya bak.

Şimdi ise amacım aslında çok çabalamana rağmen kurtulmaktan zorlandığın tatlı krizlerinin nedeni sana söylemek: hayır sen iradesine söz geçiremeyen  bir insan değilsin. Çünkü bu meret senin beynine hükmediyor.

Ama Neden Şeker ‘ e Bağımlı Oluyoruz?

Çünkü şeker beynimizin zevk merkezini uyarıyor. Yani kokainin ya da seksin uyardığı yeri. Dolayısıyla bu zevki tadan beyin tekrar tekrar şeker almanı istiyor. Bu da obezliğe, diyabete ve daha bir çok ölümcül hastalığa davetiye çıkarıyor. Yedikçe daha çok istiyor, daha çok yedikçe daha fazla ölüyoruz. Aşağıda beyinde şeker aldıktan hemen sonra neler oluyor canlı örneği var ve bir de yanında kokain. Bu gün kokainin yasak ve zararlı olduğunu hatırlatmaya gerek yok ama şeker her şeyin içinde. Bu da sizin şeker bağımlılığına giden yoldaki taşlarınızı oluşturuyor.

şeker bağımlılığı

Tabi şeker derken içinde şeker olan her şeyden bahsetmiyoruz. Burada en zararlı şekerin rafine edilmiş yani şeker kamışından ya da mısırdan alınarak kimyasal işlemlerle saf hale getirilmiş şeker olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü biliyorsunuz şeker bir karbonhidrattır ve meyvelerin, tahılların içinde de doğal olarak bulunur. Ama biz elimize bir şeker kamışı alıp onu kemirmiyoruz ki anacım, bildiğin onlarca şeker kamışından üretilen şekeri 1 hafta gibi kısa bir sürede tüketiyoruz. Bu konuyu biraz daha açmak için şöyle bir örnek vereyim; bir oturuşta kaç çileği arka arkaya yiyebilirsiniz? Bir porsiyon yani 150 Gr çilekte toplamda 7 gram şeker var. Ama endüstri size bu 7 gram şekeri (1,5 küp şeker) pür halde sadece bir porsiyon makarna içinde sunuyor. Bunun 2 katından fazlasını ise bir teneke kutu asitli içecekte.

şeker bağımlılığı

Doğru Şeker Tüketimi Ne Kadar?

Aslında rafine şekere hiç ihtiyacınız yok, umarım bu mesajı verebildim. Doğal şekere ise sadece enerji için ihtiyaç duyarız. BBC‘ de yayınlanan bir habere göre doğru ihtiyaç doğal yollarla, rafine olmadan alınan şekerin kadınlar için 10 çay kaşığını geçmemesi erkekler içinse 13 çay kaşığını geçmemesi yönünde. Ancak Amerikan araştırmacılar ise kadınlar için bu rakamın 6 çay kaşığı geçmemesi gerektiğini söylüyorlar. Yani dünya bu konuda bir fikir birliğine varmış değil. Ama şeker tüketiminin azaltılması konusunda bütün doktorlar tek ses oluyor. Tabi bu rakamlar normal kilodaki insanlar için eğer aşırı kilolu iseniz hayat felsefeniz sıfır şeker.

Kilo Vermek İsteyen Şekeri Derhal Kessin

Yapılan bütün araştırmalar aslında on yıllardır gösteriyor ki, kilo aldıran şey yağ değildir. Direk olarak şekerdir. O yüzden son yıllarda gündemimize gelen Dukan, Karatay, Taş Devri, Alkali diyetlerin kilo verdirmekte ki başarısında rafine şeker, yani dışarıdan eklenen şekeri komple kesip, doğal şekeri sınırlandırmalarıdır. Eğer kilo sorununuz varsa sağlık diye meyve suyu içemezsiniz ya da tam tahıllı diye ekmeği bolca tüketemezsiniz. Tamamen hayatınızdan çıkarabilir ya da sınırlayabilirsiniz. Şeker alımını kesmedikçe yahut azaltmadıkça kilo vermeyi unutun.

seker-bagımlılığı

Bir de bazı diyetisyenlerin verdiği ödül öğünleri var, elbette insan motivasyon sorunu yaşıyor ancak rafine şekeri bir kez alırsanız çember parçalanır, beyniniz tekrar ister, diyetiniz biter. O yüzden kendinize şeker konusunda güvenir hale gelmeden ödül öğünlerin tatlı çılgınlığından uzak durun.

Rafine Şekerden Uzak Duracağız Ancak Rafine Şeker Nelerde Var?

İşte bu işin biraz zor kısmı. En büyük gıda markalarından tutun ki en kötülerine kadar herkes neredeyse her ürünün için şeker koyuyor. Peki neden makarnanın içinde şeker var kardeşim? Cevabı net değil mi, bağımlılık yapsın diye. Sen tekrar markete gittiğinde o markanın makarnasını al diye. Mesela salçanın içinde, soya sosunun içinde, tel şehriyenin içinde şeker olduğunu biliyor musunuz? Doğal karbonhidrattan gelen şeker değil, ilave edilmiş şeker. Buyurun aşağıda fotoğrafına bakın. Markayı gizledim, ama zaten sadece bu markada değil bütün ketçaplarda var.

şeker bağımlılığı

O zaman ne yapacağız, akıllı olacağız  dostlar, bize şekeri zorla direten markalardan uzak duracağız. Belki ilk günlerde alışveriş süremiz uzayacak ama olsun bilinçleneceğiz, vakit etiket okuma vakti.

Yani, Ne Dedi Şimdi Bu?

Şunu dedim canım benim, eğer şekeri hayatından çıkarırsan bir çok rahatsızlığının bittiğini, sabahları daha enerjik kalktığını, kilo verdiğini ve sağlıklı olduğunu anlayacaksın. Çayına atmadığın bir tane şeker, gelecekte yaşayacağın belki bir saat demek. Seni önce zehirleyip, hasta eden sonra da ilaç satmaya çalışan firmalara bir tokat atmış olacaksın. Dünyanın çarkına çomak sokmuş olacaksın.

Her geçen gün daha fazla insan şekeri hayatından çıkarıyor, sen neden yapmayasın?

Hadi şimdi, şu anda #bi’yerdenbasla

Not: Şeker bağımlılığından nasıl kurtuluruz peki diyorsan, bu yazıya göz at!

 

Kaynaklar:

http://sugarfreedom.com/, https://iquitsugar.com , http://www.webmd.com/