Benim bu serüvene girmemde en büyük etkiye sahip bir filmden söz etmek istiyorum size. Bu film kelimenin tam manasıyla hayatımı değiştirdi. Filmin adı : That Sugar Film . Yani Şeker Filmi. İsmi türkçeye çevirinde pek iyi durmuyor çünkü that sugar aslında “ah şu şeker.. kızgınlık” olarak çevrilmeli Hatta şeker filmi değilde şeker belası falan da olabilirdi ismi.

Neyse; Damon Gameau isimli Avusturalyalı yapımıcı ve yönetmen olan bir sivil vatandaş tarafından topluma şekerin gerçeklerini anlatmak üzere hazırlanmış, hem bir deney hem de eğlenceli bir belgesel Şeker Filmi. Ancak kurgusu nedeniyle film de diyebiliriz.

damon_660_1ad5oi6-1ad5oj4

Damon bu filmde kendi bedeni üstünde bir deney yapıyor. Filmi çekmeden bir kaç sene önce şekeri hayatından tamamen çıkarmamış ve sağlıklı bir yaşama kavuşmuş olan Damon, bunu diğer insanların da uygulaması için bir kaç aylık bir süre zarfında günde 20-30 kaşık arası şeker tüketerek ve bunu da rafine olarak değil, gıdaların içindeki şekerden alarak vücudunun ne hale geldiğini ortaya koyuyor. Hem de önceki beslenme tarzı ile aynı kaloriyi alıyor. Yani kalori toplamında bir değişiklik olmadan sağlığının nasıl bozulduğunu ortaya koyuyor.

that-sugar-film

Damon şeker deneyine başlamadan önce günde 1 saatlik bir sporsal bir aktivite yapan ve beslenmesinde paketli gıdaya yer vermeyen biri. Doğal sebze, meyve, protein tüketiyor. Deneye başlamadan önce bir kliniğe giderek kan değerlerini ölçtürüyor. Karaciğerine ve kalbine baktırıyor. Doktorlar bu deneyin ona ciddi zararlar vereceğini söylüyor ancak Damon durmuyor.

Deneye başlamasını, yediklerini ve içtiklerini; günden güne kötüleşen vücudundaki değişikleri izlemek gerçekten can sıkıcı. Çünkü bu bizim rutinimiz. Rutin hayatımızda vücudumuza ve sağlığımıza nasıl zarar verdiğimizi bu kadar açık görmek rahatsız etmiyor değil. Ama rahatsız olmamak için gerekli motivasyonu sağlayan yegane şey.

şeker filmi

Filmde deney bir yandan akarken bir yandan da en çok şeker tüketen ülkelerdeki durum gözler önüne seriliyor. Yılda bir avuç şeker tüketen aborjinlerin yaşamının 50 sene içinde nasıl değiştiğini, bebek ölümlerinin nasıl arttığını görüyoruz.

Deney bittiğinde ise görüntü çarpıcı. 3 ay gibi bir sürede Damon’ un bel çevresi 6 cm kalınlaşıyor. 8 Kilo alıyor ve karaciğeri yağlanmaya başlıyor. Diyabet riski tırmanıyor. Derisi cansızlaşıyor. Yorgunluk hissi günden güne onu bitiyor.

şeker

 

Özetle size tavsiyem sağlığınızı ciddiye alıyor, kilo vermek istiyorsanız; yıllardır bize endüstrinin bir ürünü olarak yüksek kar az maliyet öğesi olarak yutturulan şekeri hayatınızdan çıkarmak istiyorsanız That Sugar Film’ i mutlaka izleyin. Youtube’ da türkçe alt yazılı olarak bulabilirsiniz.

Bu filmden hemen sonra Damon normal beslenmesine dönerek kilolardan, karaciğer yağlanmasından ve diyabet riskinden kurtuldu. Şimdi ise Avusturalya’ daki çocukların doğru beslenmesi için bir çok çalışma  yürütüyor.