Şekeri hayatınızdan çıkarmak sandığınızdan kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden dev hizmet olarak size yardımcı olmak bizim görevimiz dedik ve şekerden kurtulamak  isteyenler için 10 tavsiye listesi hazırladık. Bunların tamamını yaptığınızda ve kararlı olduğunuzda şekerli bir şeyler yemek aklınıza gelmeyecek. Hadi başlayalım

1- That Sugar.. Filmini İzleyin

Bir çoğumuz zararlı olduğunu bildiğimiz halde şekerden kurtulmaya çalışmıyor ve yemeye devam ediyoruz değil mi, ama kafanıza koydunuz ki bu yazıyı okuyorsunuz o yüzden tebrikler.  Öncelikle tiksinmek için bu akşam mutlaka That Sugar.. filmini izleyin ve gerçekten neden kurtulmanız gerektiğinizi anlayın sevgili okur.

dgameau

2- Paketli Gıdadan Kaçının

Paketli gıdaların hangisini alırsanız alın içinde mutlaka şeker olduğunu görürsünüz. Şekerden kaçınmak için öncelikle paketli herşeyden mümkün mertebe kaçının ya da etiket okumayı öğrenerek doğru ürünleri seçin.

1205327-im-supermarkt

3- Serotonin Hormonunuza İyi Bakın

Serotonin mutluluk hormonudur. Serotonin seviyesi düştükçe, mutluluğu yemekte aramaya başlarız ve bunun içinde en kısa yol paketli şekerlemeler, çikolatalardır. Mutluluğunuzu arttırmanın bir çok yolu var, bu yazımızda serotonine değinmiştik.

smiley_face

4- Şekere Alternatif Gıdalar Tüketin

Stevya gibi “0” kalorili ancak şekerin getirdiği hiç bir şeyi içermeyen zararsız ve doğal tatlandırıcı. Stevya her şeyde kullanabilir hale getirildi ister tatlı yapın ister çaya atın ya da eğer bulabilirseniz gerçek bal alıp yine bunu kullanabilirsiniz.

stevia-leaves-and-sugar-cubes

5- Su İçin

Her zaman içtiğinizden fazla su için, hatta bu suyu bir dilim limon ve tarçınla çubuğu ile için. Tarçın doğal bir şeker dengeleyicidir. Tarçın tükettiğiniz ürünlerde şekere ihtiyaç duymazsınız.

Close-up pouring water into glass on a blue background

6- Kan Şekerinizi Stabil Tutun

Şeker ya da nişasta içerikli gıdalar kan şekerini aniden yükseltir ve alçaltır. Kan şekerinin bu kadar hızlı değişmesi sürekli açlık hissi getirir. Bunu kendinizde kolayca anlayabilirsiniz. Mesela bir tabak pilav yanında hiç bir şey olmadan tüketin. Saat tutun, ne zaman acıktığınızı yazın; daha sonra aynı ölçüde pilavı 3 köfte ya da o boyutlarda protein ile tüketin. Yine ne zaman acıktığınızı not alın. Son olarak sadece köfte ve yanına salata ya da yoğurt yiyip saati tekrar kontrol edin. Farkı kendiniz göreceksiniz.

craving-wellnesseuphoria

7- Normalden Fazla Yeşillik Tüketin

Şekerin panzehiri yeşillik. Aklınıza şeker geldiğinde, salatalık yiyin, salata yiyin, yeşil sebzelerden hazırladığınız sebze sularını için. Şeker isteğinizin geçtiğini göreceksiniz.

3f228cf843518c0cd607b9a21ffed580

8 – Probiyotik Tüketin

Garip bir öneri gibi görünse de probiyotikler bağırsak sistemini dengede tutmak için önemlidir. Ancak neden; şundan: Normal bir insanın bağırsaklarında hem yararlı hem zararlı bakteriler bulunur. Şekeri sık tüketen insanların bağırsaklarında bu bakterilerin oranı %80 kötü, %20 iyi bakteri olarak değişebilir. Bu zararlı bakteriler sizin sürekli şeker istemenize neden olan mikroskobik canlılardır. Probiyotik ise bunları öldürür. Ancak probiyotik denilince aklınıza markette satılan ve çok reklamı yapılan ürün gelmesin çünkü onların içinde oldukça fazla şeker var. .Doğal ev yoğurdu, turşu, kefir probiyotiktir bunları sıklıkla tüketemiyorsanız tablet halinde eczaneden alın.

fat-fighting-microbes-new-study-backs-gm-probiotic-to-supress-obesity_strict_xxl

9- Evde Yapabileceğiniz Hobiler Edinin

Şaka değil, yemekten kaçınamadığımız en önemli saat dilimleri akşam televizyonun karşısında geçen saatlerdir. Türk halkı çayın yanında bir şey yemeden akşamı kolay kolay bitiremez. O yüzden bu saatler şekerden kaçınmak için en kritik saatlerdir. Bu saatleri atlatmanın en güzel yolu elimizi ve dolayısıyla beynimizi meşgul edecek hobiler bulmak olabilir. Mesela çok basittinden boyama yapılabilir, kanaviçe, örgü ya da takı yapılabilir. Erkekler bunları çok kadınsal bulduysa maket yapabilirler mesela. Emin olun etkisini hem şekerden kaçınmak olarak hem de kafanızdaki doluluğun azalmış olması anlamında göreceksiniz.

cross-stitching-closeup

10- Meditasyon Yapın

Ya da ibadet edin ya da spor yapın .Hepsi  de aynı şey çünkü. Yani günde 1 saati kendinize ve bedeninize ayırdığınızda stress seviyeniz düşecek. Stress seviyeniz düştükçe kendinizi daha çok sevecek ve suni sevgilere başvurmayacaksınız.

healing-yoga-picture

Kaynak: http://bodyecology.com/ Iquitsugar.com