Değerli arkadaş, mutluluk denilen şey yere düşen ilk kar tanesi gibi, 3 sn’ de puf uçuyor. Paramız yok, mutsuz oluyoruz, sevgilimiz yok mutsuz oluyor, işimiz yok ya da var da yok yine mutsuz oluyoruz. Bunların tam tersi şeyler mutlu edecek diyoruz, onlar oluyor yine mutsuz mutsuz, mahkeme duvarı gibi suratla geziyoruz ama işte bunlar hep serotonin!

Şimdi ben size para veremem, sevgili de bulamam o yüzden mutluluğunuz arttırmanın kimyasal haline odaklanayım dedim. Cillop gibi tavsiyelerle serotonini yükseltmenin ve mutluluğu sadece kendi elinize geri getirmenin 10 yolu!!

1- Yeterince Güneş Işığı Alın

D vitaminin mutlulukla direk ilişkili olduğu; depresyon tanısı konanlarda mutlaka d-vit eksikliği çıktığını biliyoruz, günde direk cildimize temas edecek şekilde 20 dk güneş ışığı almak, mutluluğu önemli oranda arttırıyor. Kış günlerinde güneşe cıbıldak nasıl çıkalım derseniz, D- vitamini tabletleri de iş görür.

giphy (6)

2- B- Vitamini İçeren Yiyecekler Tüketin

Serotonin üretimi için vücud b vitaminine ihtiyaç duyuyor. Özellikle B6 ve B12 bu konuda en önemlileri; sebzeler ve tam tahıllar b vitamini içeriğine sahip. B6 fındık, antep fıstığı, buğday kepeği, ciğer ve balıkta bulunur. B12 ise daha çok protein içerikli gıdalarda yani et gibi, balık gibi, tavuk gibi, yumurta gibi gıdalarda bulunur.

giphy (7)

3- İyi Bir Uyku

Uyuyun kardeşim, mutlu bir gün geçirmenin anahtarı tüm gece dinlenmiş bedenle güne başlamak. Biliyorum, Game Of Thrones’ un yeni bölümü çıkmış diye yatmıyorsun gece ama en az 7 saat uyuman lazım şekerim. Uyu ki mutlu ol, ofisteki diğer insanlara da dünyayı zehir etme !

giphy (8)

4- Hareket Et!

Herkes bunu söylüyor değil mi, hareket et. Kilo ver, enerjik ol. Bilinen bütün araştırmalar hareket etmenin, yani aktif bir spor yapmanın serotonin seviyesini arttırdığını kanıtladı. Hareket etmek için bir neden daha çıktı ya, hadi gene iyisin.

karaciğer yağlanması

5- Sağlıklı Yağları Tüket

Bak işte bu da yemek ile alakalı, demek ki yemek yeyince kendini mutlu hissetmenin sebebi buymuş Tabi burada bahsedilen yağ sabah kahvaltıda ekmeğin üzerine sürdüğün margarin değil; özellikle omega-3 bahsediyoruz. Somon ye, ton balığı ye. Bunları yemek zor geliyorsa omega -3 tableti al. Çünkü omega-3 vücudun tarafından üretilmiyor ve serotonin üretilmesi katkı sağlıyor.

giphy (9)

6- Serotonini Direk Al

Vücudun kendi üretimini desteklemek zor geliyorsa, serotonini dışarıdan takviye olarak alabilirsin, eczaneye sor mesela; ya da biraz pahalı olsa da safran da bu işi görüyor. En kuvvetli ve zararsız antidepresan olduğu biliniyor.

giphy (10)

7- Stress Seviyeni Azalt

Söylemesi kolay biliyorum, borcun harcın içinde, patronla aran bozukken zor. Ama günde 10 dk nefes egzersizleri yapsan mesela o kadar rahatlayacaksın bilemezsin.

giphy (11)

8- Abur cubur Mutlu Etmez

Ecnebiler buna “junk food” diyorlar. Çöp gıda yani. İçinde ne ararsan, her türlü kimyasal, böcek ilacı var. Markete girince abur cubur reyonlarından uzak dur. Çikolat, bisküvi, cips falan işte anladın sen.

giphy (12)

9- Protein Tüketimini Arttır

Vegan olacağım diye uğraşma ya da zayıflamak için ot yenir kafasından çık. Sadece ot yenerek zayıf olunsaydı inekler bla bla bla.. bu espriyi yaptırma bana. Protein bizim temel ihtiyaçlarımızdan, yaradılışımızda bu var. Kaçmanın faydası yok, indir mideye etleri mutlu ol. Hem de daha uzun süre tok kaldığını göreceksin.

giphy (13)

10- Doğru Kilo / Yağ / Kas Dengesinde Kal

Serotorin seviyesini düşüren şeylerden biri de yağ. Yani kilo diyelim ki, omega – 3 arada kaynamasın. Eve bir tartı koy, her sabah tartıl. Her yeni yağ hücresi, mutluluğunda çalıyor buna izin verme.

giphy (14)

kaynak: http://www.naturalhealthnews.com.au/10-ways-to-naturally-boost-serotonin–the-mood-lifting-brain-chemical.html