peşin hastag: stevya nedir, şeker bitkisi, şeker otu, zararsız tatlandırıcı, kalorisiz şeker, stevia

Canım okuyucu bak sana ne diyeceğim; bir bitki var, şeker tadı veriyor ancak kalorisi yok.

Doğru duydun evet, kalorisiz bir şeker. Yani enerji vermiyor, yani kilo aldırmıyor yani şekerin zararlı olan hiç bir şeyi bunda yok. Bu bitkinin adı stevya. Hayır insan gerçekten hayret ediyor. Madem böyle bir bitki dünyanın bir yerinde yetişiyor neden biz sene 2016 olunca öğreniyor değil mi?

stevya

 

Stevya Brezilya kökenli bir bitki olmakla birlikte son 30 yıldır Japonya’ da tatlandırıcı olarak kullanılıyormuş. Hain japonların zayıflıklarının sırrı meğer bu bitkiymiş efendim.  Ama neden? Tabi ki Amerika…

Bu taşın altında da sam amca çıkmasaydı şaşırırdık zaten. Tatlandırıcı yanı nedeniyle şekerin yerine geçmesi en çok kime zarar, şeker üretiminde dünya birincisi olan Amerika’ ya. Hatta kolesterol, yüksek tansiyon, depresyon gibi bir çok rahatsızlığa olumlu faydasının varken bu bitki hakkında “çok kullanırsanız spermleriniz” ölür iddiası ortaya atılmış ve hemen Amerika’ da yasaklanmış. Son yıllarda ise bu yasak herhalde obezlikten ölücez kaygısıyla kaldırıldı ki dünya bitki tanımaya başladı.

stevia

Bizi ilgilendiren kısmı ise bu bitki artık bizim ülkemizde de bulunabiliyor, çünkü çaykur üretime başladı. 3 yıldır üretim denemeleri yapılıyor ve verim alınmaya son aylarda başlandı. Biz bu ürünü şimdilik bir orta – lüks restoranın menüsündeki içeceklerde görüyoruz bir yandan da Çaykur’ un buzlu çay ürünü Didi’ nin bir kaç çeşitinde kullanılıyor. Ben şahsen aldım denedim, bence tadı yüksek şekerli olmuş, bir tık daha azaltılsa on numara içecek olacak bu zararsız tatlandırıcı ile.

Eğer ben bunu alayım, evde çayıma atarım, kekime koyarım derseniz de marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Hatta bazı markalar bu ürünü küp şeker şekline getirip, çaya atılan bir küp ile aynı tad seviyesini tespit edip küplemişler.

stevya nedir

Artık şeker yerine geçen tatlandırıcıların zararlarını bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum bunu bir başka yazıya saklıyorum. Şimdilik siz elinizde tatlandırıcı anlamında ne varsa bırakın ve kalorisiz, zararsız tatlandırıcı stevya’ya geçin canlarım.